SKU: ATLP10N30A301 Category:
Pulsed Laser Diode Driver
Input Voltage (VVPS): 11V ~ 13V
Output Voltage: 0V ~ 30V (peak)
Max. Output Current: 30A (peak)
Out of stock
Product Overview
The ATLP10N30A301 is a pulsed laser diode driver capable of delivering up to 30A peak current with a 0V ~ 30V (peak) output voltage range. It operates from a 11V ~ 13V power supply.
Specifications
Input Voltage (VVPS) 11V ~ 13V
Output Voltage 0V ~ 30V (peak)
Max. Output Current 30A (peak)
Modulation BW DC ~ 100kHz (pulse rate)
Drive Type Pulse
Package Type Module
Input Type DC Medium
Dimension (mm) 70.0×32.0×14.9
Weight 1 lbs
Laser Input Voltage
DC Medium (6V To 16V)
Laser Max Current
15A And Above