$99,999.00
Pulsed Laser Diode Driver
Input Voltage (VVPS): 11V ~ 13V
Output Voltage: 0V ~ 30V (peak)
Max. Output Current: 30A (peak)
Out of stock
Product Overview
The ATLP10N30A301 is a pulsed laser diode driver capable of delivering up to 30A peak current with a 0V ~ 30V (peak) output voltage range. It operates from a 11V ~ 13V power supply.
The driver is suitable for applications including Material Processing, Medical Procedures, Scientific Research, Laser Range Finding, Fiber Optic Temperature Sensing.
Specifications
| Input Voltage (VVPS) | 11V ~ 13V |
| Output Voltage | 0V ~ 30V (peak) |
| Max. Output Current | 30A (peak) |
| Modulation BW | DC ~ 100kHz (pulse rate) |
| Drive Type | Pulse |
| Package Type | Module |
| Input Type | DC Medium |
| Dimension (mm) | 70.0×32.0×14.9 |
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Laser Input Voltage | DC Medium (6V To 16V) |
| Laser Max Current | 15A And Above |
| Laser Drive Type | Pulse |
| Laser Package | Module |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.